Schimbarea filtrelor HVAC: exemplu complet
Cum documentezi schimbarea filtrelor în raportul de inspecție, comanda de lucru, raportul de service și devizul HVAC din Documentorium.
Article
Într-o clădire de birouri, automatizarea anunță „filtru murdar CTA-03”. În vechea evidență apare doar „F7 schimbat anul trecut”. Nu scrie dacă alarma privește primul sau al doilea rând de filtre, ce dimensiune are produsul, la ce debit s-a citit presiunea ori ce piesă a fost montată.
O mențiune atât de scurtă nu ajută nici tehnicianul, nici administratorul și nici firma care trebuie să oferteze consumabilele. Un schimb bine documentat leagă alarma de echipamentul exact, de poziția filtrului, de produsul aprobat, de măsurarea făcută înainte și după și de costul acceptat.
În Documentorium poți porni din Raportul de inspecție pentru mentenanța clădirii, aprobi intervenția prin Oferta de mentenanță și Comanda de lucru pentru mentenanță, păstrezi măsurările în Raportul de service HVAC, iar piesele și manopera în Devizul HVAC.
Platforma nu are în prezent un registru tehnic dedicat fiecărei poziții filtrante. Dacă ai nevoie de istoricul tuturor citirilor, poți atașa la raport un tabel semnat, de exemplu „FIL-CTA03-F2”. Formularele din platformă păstrează însă firul comercial și operațional: cine a cerut lucrarea, ce s-a constatat, ce s-a aprobat, ce s-a montat și ce urmează.
Cazul urmărit
Exemplul este fictiv și privește ventilarea generală a unei clădiri de birouri, nu o cameră curată sau o instalație cu contaminanți periculoși.
| Element | Datele cazului |
|---|---|
| client | Nova Offices SRL |
| echipament | CTA-03, centrală de tratare a aerului pentru etajele 2–4 |
| circuit | aer introdus |
| poziție | treapta a doua, cod CTA03-INTRO-F2 |
| alcătuire | banc de patru filtre cu saci, așezare 2 × 2 |
| produs aprobat | AirSafe P60-640, produs fictiv |
| clasă declarată | ISO ePM1 60% |
| dimensiune pe element | 592 × 592 × 640 mm |
| debit de referință | 3.400 m³/h pe element; 13.600 m³/h pe banc |
| presiune inițială declarată | 60 Pa la debitul de referință |
| limită finală din fișa produsului | 160 Pa la debitul de referință |
| avertizare în automatizare | 145 Pa |
| data montajului anterior | 20 mai 2025 |
| data intervenției | 7 august 2026 |
| motivul intervenției | alarmă activă și 166 Pa măsurați la debit comparabil |
Datele produsului și valorile sunt sintetice. Într-o lucrare reală, limitele se copiază din documentația filtrului și a centralei identificate, nu din acest exemplu.
„F7” nu identifică filtrul care trebuie comandat
În documentele vechi apar des denumiri precum G4, M5 sau F7. Pentru ventilarea generală, ISO 16890 folosește clase legate de fracțiile de particule, de exemplu ISO ePM1 60%. Procentul face parte din denumire; „ePM1” singur este incomplet.
ISO 16890-1 descrie sistemul de clasificare pentru filtrele de ventilare generală. La verificarea din 10 octombrie 2026, ISO lista ediția întâi din 2016 cu statutul „Published” și stadiul „International Standard to be revised”; pagina nu indica o ediție nouă publicată. La comandă, verifică versiunea cerută de contract și declarația produsului.
Eurovent 4/23, ediția a patra din 2022, explică faptul că clasele EN 779 și EN ISO 16890 nu se compară sau convertesc direct printr-un calcul, iar filtre din aceeași clasă veche pot primi clase ISO diferite. Dacă un contract spune doar „F7”, firma trebuie să clarifice produsul acceptat, nu să aleagă după asemănarea unei etichete. În cazul nostru, fișa stabilă a poziției fusese deja actualizată de responsabilul tehnic la „ISO ePM1 60%, AirSafe P60-640 sau produs aprobat în scris cu aceleași cerințe de sistem”.
Chiar și aceeași clasă și aceeași dimensiune nu dovedesc compatibilitatea. Mai contează:
- presiunea inițială la debitul real;
- limita finală admisă;
- numărul și forma sacilor;
- tipul ramei și al garniturii;
- debitul maxim;
- temperatura și umiditatea admise;
- rezistența mecanică;
- modul de fixare în centrală.
Un filtru comercial real prezentat de Camfil, de exemplu, publică separat clasa, dimensiunile, debitul, presiunea inițială și criteriul său de presiune finală. Acesta este motivul pentru care „aceeași clasă” nu este suficientă pentru achiziție.
Presiunea se citește împreună cu debitul
Diferența de presiune pe filtru este diferența dintre presiunea din amonte și cea din aval. Pe măsură ce filtrul reține praf, ea crește de regulă; ASHRAE descrie rezistența la un anumit debit și creșterea ei pe măsură ce se acumulează praf. Citirea depinde însă de cantitatea de aer, de prize, tuburi, instrument, poziția clapetelor și eventualele căi prin care aerul ocolește filtrul.
De aceea, „166 Pa” nu trebuie păstrat singur. În cazul CTA-03, anexa tehnică a consemnat:
| Parametru | Valoare înainte de schimb |
|---|---|
| debit indicat de sistem | 13.420 m³/h |
| comandă ventilator | 78% |
| clapetă aer exterior | 100% deschisă în regimul de probă |
| senzorul instalației | DP-CTA03-F2: 166 Pa |
| instrument portabil de control | 164 Pa |
| alarmă | activă la pragul de 145 Pa |
| limita produsului | 160 Pa la debitul de referință |
| stabilitatea citirii | variație de aproximativ ±2 Pa în intervalul urmărit |
Valorile senzorului și ale instrumentului portabil erau apropiate. Tuburile au fost urmărite până la prizele dinaintea și de după treapta F2, astfel încât măsurarea nu cuprindea și prefiltrul F1.
O valoare foarte mică nu înseamnă automat „filtru curat”. Poate apărea dacă debitul este redus, filtrul lipsește, mediul s-a rupt, garnitura nu etanșează sau un tub de presiune este desprins. Măsurarea trebuie verificată și pentru plauzibilitate, nu doar comparată cu o limită superioară.
Criteriul de schimb nu este doar calendarul
I5-2022, pct. 5.4.1 alin. (18) cere înlocuirea filtrului când căderea de presiune atinge valoarea finală stabilită în specificația producătorului. Din motive de igienă, alin. (11) limitează folosirea primei trepte la cel mult un an, iar pe cea a treptei a doua sau a treia la cel mult doi ani înainte de curățare ori înlocuire. La schimb, alin. (19) cere evitarea dispersării impurităților reținute și folosirea echipamentului de protecție. Normativul mai recomandă inspecția vizuală și monitorizarea diferenței de presiune.
Aceste intervale sunt limite, nu garanții de viață. Filtrul se poate schimba mai devreme dacă:
- ajunge la presiunea finală;
- este rupt sau deformat;
- s-a udat;
- rama nu mai etanșează;
- există contaminare care cere înlocuirea;
- manualul ori procedura amplasamentului impune alt criteriu;
- lucrările cu praf au schimbat condițiile.
În cazul CTA-03, filtrul avea aproximativ 14 luni. Pentru treapta a doua, limita de doi ani nu fusese atinsă, dar presiunea de 166 Pa depășea limita de 160 Pa a produsului. Motivul tehnic al schimbului a fost presiunea, nu aniversarea montajului.
Ce s-a observat înainte de schimb
După oprirea și izolarea centralei prin procedura amplasamentului, personalul competent a inspectat bancul F2:
- toate cele patru filtre erau prezente și aveau același cod;
- praful era distribuit relativ uniform;
- sacii nu erau rupți și nu atingeau ventilatorul;
- filtrele și compartimentul erau uscate;
- ramele nu prezentau coroziune avansată;
- una dintre garnituri era ușor tasată, fără urmă continuă de praf în aval;
- clemele erau angajate;
- pe partea curată nu s-au observat depuneri care să indice o cale clară de ocolire;
- etichetele și lotul vechi au putut fi citite.
Concluzia nu a fost „filtre foarte murdare” după o impresie vizuală. Formularea a fost:
Bancul CTA03-INTRO-F2 conține patru filtre AirSafe P60-640 din lotul AF250410. Nu s-au observat umezeală, rupturi sau elemente lipsă pe suprafețele accesibile. Diferența de presiune măsurată în regimul consemnat este 166 Pa, peste limita finală de 160 Pa din fișa produsului. Înlocuirea întregului banc este necesară.
Schimbarea numai a filtrului care „arată cel mai rău” ar lăsa în paralel produse cu rezistențe și vârste diferite. În acest caz, cele patru elemente formau o singură treaptă și au fost ofertate împreună.
Raportul de inspecție deschide intervenția
În Raportul de inspecție pentru mentenanța clădirii, firma a folosit câmpurile existente astfel:
| Câmp din formular | Formulare potrivită |
|---|---|
| Categorie intervenție | HVAC |
| Prioritate | Ridicată |
| Activ / echipament | „CTA-03 / poziție filtrantă CTA03-INTRO-F2” |
| Nr. ticket / referință | „BMS-2026-0807” |
| Descriere problemă / cerere | „Alarmă de filtru activă pentru treapta F2. Se solicită verificarea identității filtrului, a presiunii, a ramei și a compatibilității pieselor de schimb.” |
| Constatări | „166 Pa indicați de senzor și 164 Pa cu instrumentul de control, la aproximativ 13.420 m³/h. Limita finală documentată: 160 Pa. Patru filtre cu saci, ISO ePM1 60%, uscate și fără rupturi observate.” |
| Riscuri / neconformități | „Limita finală a produsului este depășită. Continuarea poate reduce debitul și crește solicitarea ventilatorului; evoluția nu se estimează numai din aspect.” |
| Grad urgență | Ridicată |
| Recomandări | „Înlocuirea completă a bancului F2 cu produsul aprobat, în prima fereastră de oprire disponibilă; măsurare și verificarea alarmei după montaj.” |
Raportul de inspecție poate rămâne documentul lunar al administratorului. Detaliile tehnice sunt apoi reluate în raportul HVAC, fără să fie schimbată concluzia.
Ghidul raportului tehnic de la prima vizită ajută când inventarul filtrului și pragurile nu există încă. Pentru o clădire mică, oferta de mentenanță preventivă arată cum delimitezi vizitele incluse de consumabile și reparații.
Oferta separă filtrele, manopera și limitele
În Oferta de mentenanță a clădirii, articolele propuse au fost:
| Cod / Nr. articol | Descriere | Cantitate | U.M. | Preț unitar | Valoare |
|---|---|---|---|---|---|
| FIL-P60 | filtru cu saci AirSafe P60-640, ISO ePM1 60%, 592 × 592 × 640 mm | 4 | buc. | 280 lei | 1.120 lei |
| FIL-MAN | oprire coordonată, schimb banc complet, curățarea uscată permisă a ramei | 1 | intervenție | 380 lei | 380 lei |
| FIL-MED | ambalare, cântărire și predare internă pe traseul de deșeu aprobat | 1 | lot | 160 lei | 160 lei |
| FIL-VER | măsurare după montaj, verificarea alarmei și raport | 1 | intervenție | 200 lei | 200 lei |
| Totalul exemplului | 1.860 lei |
Prețurile sunt fictive.
În „Descriere lucrare / cerință”:
Înlocuirea celor patru elemente ale bancului CTA03-INTRO-F2, după depășirea limitei finale de presiune. Produsele noi trebuie să corespundă codului, clasei, dimensiunilor, debitului, presiunii inițiale și sistemului de etanșare aprobate.
În „Condiții speciale / note”:
Oferta presupune acces prin ușa tehnică existentă și o oprire coordonată de cel mult 90 de minute. Nu include repararea ventilatorului, modificarea automatizării, remedierea unei rame deformate ori decontaminarea pentru substanțe periculoase. Orice abatere se comunică înainte de costuri suplimentare.
În „Observații prețuri”:
Filtrele se comandă numai după confirmarea codului și a dimensiunilor. Înlocuitorii cu altă presiune inițială, altă garnitură sau alt debit nu se montează fără acceptarea tehnică scrisă.
Oferta vinde un rezultat verificabil. Nu vinde doar „patru filtre F7” fără produs, condiții și măsurare.
Comanda de lucru spune echipei exact unde intervine
După acceptare, Comanda de lucru pentru mentenanța clădirii a primit numărul CL-FM-231.
În „Descriere problemă / cerere”:
Schimb complet banc F2 la CTA-03, aer introdus pentru etajele 2–4. Alarmă activă; măsurarea inițială este în raportul RI-231. Nu se intervine la treapta F1.
În „Programare”:
7 august 2026, 07:00–08:30. Oprirea se coordonează cu administratorul clădirii; camera tehnică trebuie eliberată pentru extragerea sacilor. Reprezentant client la repornire: responsabilul de tură.
În „Descriere lucrare / cerință”:
Confirmarea etichetelor înainte de desigilare; scoaterea și ambalarea celor patru filtre uzate; inspectarea ramei și a garniturilor; montarea lotului AF260701 în sensul indicat; închiderea centralei; repornirea controlată; măsurarea presiunii la debit comparabil; verificarea dispariției alarmei; predarea anexei FIL-CTA03-F2.
În „Condiții speciale / note”:
Filtrele provin din ventilarea generală a birourilor. Dacă se găsesc umezeală, mucegai suspect, contaminare neobișnuită, filtru rupt sau praf evident pe partea curată, lucrarea se oprește la starea sigură și se cere evaluarea suplimentară.
Aceasta este o instrucțiune pentru echipa competentă, nu un îndrumar destinat ocupanților clădirii. Ghidul despre nivelurile unui contract HVAC ajută să precizezi dacă filtrele, intervenția în afara programului și deșeurile sunt incluse în abonament.
Produsul nou se verifică înainte de montaj
Cele patru cutii au fost deschise în zona curată numai după comparația cu poziția aprobată:
| Criteriu | Cerință | Produs livrat | Rezultat |
|---|---|---|---|
| cod | AirSafe P60-640 | AirSafe P60-640 | corespunde |
| clasă | ISO ePM1 60% | ISO ePM1 60% | corespunde |
| dimensiuni | 592 × 592 × 640 mm | 592 × 592 × 640 mm | corespunde |
| debit de referință | 3.400 m³/h | 3.400 m³/h | corespunde |
| presiune inițială declarată | 60 Pa | 60 Pa | corespunde |
| limită finală | 160 Pa | 160 Pa | corespunde |
| garnitură | partea curată, model continuu G2 | partea curată, model G2 | corespunde |
| lot | lot nou cerut | AF260701 | consemnat |
| ambalaj | intact și uscat | intact și uscat | corespunde |
O cutie care încape în ramă, dar are 95 Pa inițial în loc de 60 Pa, nu este automat un înlocuitor acceptabil. Ar schimba punctul de funcționare al centralei chiar dacă pe etichetă apare aceeași clasă.
Ce s-a executat
Raportul consemnează operațiile firmei, fără a oferi publicului pași de intervenție la o centrală aflată sub presiune:
- CTA-03 a fost oprită și izolată conform procedurii amplasamentului;
- cele patru filtre din lotul AF250410 au fost scoase ca un singur banc;
- fiecare element a fost ambalat fără scuturarea prafului în camera tehnică;
- rama și clemele au fost inspectate;
- garnitura tasată a fost înlocuită cu piesa aprobată inclusă în set;
- compartimentul a fost curățat prin metoda uscată permisă;
- patru filtre din lotul AF260701 au fost montate în sensul indicat;
- ușa și panourile au fost închise;
- centrala a fost repornită controlat;
- presiunea, debitul și alarma au fost verificate după stabilizare.
Nu s-au schimbat pragurile în automatizare pentru a stinge alarma. Nu s-a modificat turația ventilatorului și nu s-a înlocuit prefiltrul F1.
Valorile după schimb închid intervenția
După 12 minute de stabilizare, în același regim de probă:
| Parametru | Înainte | După |
|---|---|---|
| debit indicat | 13.420 m³/h | 13.510 m³/h |
| comandă ventilator | 78% | 78% |
| senzor DP-CTA03-F2 | 166 Pa | 62 Pa |
| instrument portabil | 164 Pa | 63 Pa |
| alarmă la 145 Pa | activă | inactivă |
| zgomot ori vibrație neobișnuită | nu | nu |
| urme de aer pe lângă ramă | nu s-au confirmat | nu s-au observat |
Valoarea de 62–63 Pa este apropiată de cei 60 Pa declarați pentru produs la debitul de referință. Această apropiere susține plauzibilitatea montajului, dar nu dovedește singură eficiența de filtrare. Clasa vine din declarația produsului, iar etanșarea se verifică prin metoda cerută instalației.
O diferență după schimb trebuie interpretată. Dacă presiunea ar fi scăzut la 10 Pa, tehnicianul ar fi verificat filtrul lipsă, ușa, garniturile, tuburile și debitul; nu ar fi declarat automat un rezultat „mai bun”.
Cum completezi Raportul de service HVAC
În Raportul de service / Comanda de lucru HVAC, datele tehnice rămân legate de CTA-03.
La „Tip echipament” se alege „Ventilație”. La „Marcă”, „Model” și „Serie” se trec datele centralei, nu marca filtrelor.
În „Simptome / problemă”:
Alarmă activă pentru diferență mare de presiune pe treapta F2 a centralei CTA-03. Evidența anterioară indica montajul din 20 mai 2025; produsul și pragul au fost confirmate înainte de ofertare.
În „Măsurători”:
Înainte: 166 Pa la senzor și 164 Pa cu instrumentul de control, debit indicat 13.420 m³/h, comandă ventilator 78%, alarmă activă la 145 Pa. După schimb și 12 min stabilizare: 62 Pa la senzor, 63 Pa cu instrumentul, debit 13.510 m³/h, aceeași comandă, alarmă inactivă.
În „Descriere lucrare / cerință”:
S-au înlocuit toate cele patru filtre ale bancului CTA03-INTRO-F2 cu AirSafe P60-640, ISO ePM1 60%, lot AF260701. S-au inspectat și curățat rama, s-a înlocuit garnitura G2 tasată, s-a verificat sensul, s-au închis panourile și s-a repornit centrala în regimul consemnat.
În „Concluzie / recomandare”:
Limita finală de 160 Pa era depășită înainte de intervenție. După montaj, presiunea a revenit la 62–63 Pa în condiții comparabile, iar alarma s-a stins fără modificarea pragului. Următorul control este programat la 7 noiembrie 2026 sau mai devreme la alarmă, infiltrație, lucrări cu praf ori modificarea debitului.
În „Agent frigorific (cantitate)”:
Nu se aplică — intervenția a privit filtrarea centralei de tratare; circuitul frigorific nu a fost deschis.
În „Condiții speciale / note”:
Anexa FIL-CTA03-F2 conține etichetele, loturile, fotografiile, comparația produsului și valorile instrumentelor. Rezultatul privește ventilarea generală în regimul consemnat; nu reprezintă test de integritate HEPA și nu se aplică spațiilor cu regim special.
Ghidul raportului de service HVAC oferă aceeași separare între problemă, măsurare, piesă și recomandare. Pentru fotografii, folosește principiile din ghidul pozelor înainte, în timpul și după lucrare: fiecare imagine trebuie să aibă poziție, moment și explicație.
Devizul final trebuie să poată fi comparat cu raportul
În Devizul HVAC, articolele finale coincid cu oferta:
| Cod | Cantitate finală | Notă |
|---|---|---|
| FIL-P60 | 4 buc. | „Montate la CTA03-INTRO-F2; lot AF260701.” |
| FIL-MAN | 1 intervenție | „Schimb banc complet, ramă inspectată și garnitură G2 înlocuită.” |
| FIL-MED | 1 lot | „Patru filtre uzate, 13,2 kg, predate pe traseul intern de deșeu.” |
| FIL-VER | 1 intervenție | „Presiune și alarmă verificate înainte și după, la debit comparabil.” |
Nu trece „filtre și manoperă — 1.860 lei” într-un singur rând dacă vrei ca următoarea ofertă să folosească istoricul. Cantitatea și codul produsului ajută achiziția, iar separarea manoperei arată ce cost se repetă chiar dacă prețul filtrului se schimbă.
Filtrul uzat nu primește un cod de deșeu din presupunere
Filtrele din exemplu deserveau birouri și nu existau indicii de contaminare neobișnuită. Au fost ambalate, cântărite și predate la punctul intern MED-02, după ce organizația producătoare/deținătoare a verificat codul și traseul prin persoana desemnată în procedura sa.
OUG nr. 92/2021 privind regimul deșeurilor, art. 8, cere persoanelor juridice care sunt producători sau deținători să clasifice și să codifice deșeurile generate. Dacă prestatorul ori clientul are acest rol depinde de lucrarea concretă și de cine deține deșeul; o procedură internă poate desemna persoana care documentează operațiunea, dar nu schimbă automat obligația legală. Pentru intrările unde încadrarea depinde de proprietăți periculoase, contează originea și dovezile relevante, nu numai aspectul. Comisia Europeană descrie pașii de clasificare și utilizarea listei deșeurilor în orientările tehnice 2018/C 124/01.
În raport:
Patru filtre uzate, masă totală 13,2 kg, ambalate individual și predate la punctul intern MED-02. Organizația producătoare/deținătoare a verificat codul și traseul prin responsabilul desemnat, conform procedurii MED-04. Nu s-au observat umezeală, ulei sau contaminare neobișnuită; această observație nu stabilește clasificarea deșeului.
Pentru intervenții în care prestatorul și clientul trebuie să clarifice cine ambalează, transportă și predă materialul, ghidul comenzii de lucru pentru colectarea și evacuarea deșeurilor ajută la consemnarea cantității, punctului de predare și documentului final.
Următorul control nu este o promisiune de durată
În cazul CTA-03, următoarea inspecție a fost planificată la trei luni, pe 7 noiembrie 2026. Data este o sarcină din calendarul intern, nu o recomandare universală. Exemplul de calendar anual de mentenanță preventivă arată cum legi o astfel de sarcină de sursa ei, de condițiile de lucru și de dovada de închidere. Formularea completă este:
Control planificat la 7 noiembrie 2026. Se verifică mai devreme dacă apare avertizarea de 145 Pa, dacă debitul sau programul centralei se modifică, dacă au loc lucrări cu praf, dacă pătrunde apă în secțiune ori dacă se observă praf pe partea curată.
Data servește planificării. Nu înseamnă că filtrele pot funcționa până atunci indiferent de stare. Nici nu reprezintă data următorului schimb; schimbul depinde de primul criteriu atins dintre presiune, stare, igienă și cerința documentată.
Într-un contract recurent, Oferta de mentenanță poate avea un articol distinct pentru inspecția trimestrială și altul pentru consumabile la nevoie. Astfel, clientul nu confundă vizita inclusă cu filtrele incluse. Ghidul contractului anual de mentenanță explică diferența dintre abonament fix și intervenție facturată separat.
Ce merită păstrat în anexă
Anexa „FIL-CTA03-F2” nu este un formular nou pentru client, ci suportul tehnic al raportului existent. Pentru această intervenție conține:
- codul poziției și o fotografie de orientare;
- desenul 2 × 2 al celor patru celule;
- eticheta produsului vechi și a celui nou;
- loturile și cantitățile;
- fișa tehnică din care provin cei 60 Pa și limita de 160 Pa;
- senzorul, instrumentul de control și limita fizică a măsurării;
- debitul, comanda ventilatorului și clapeta;
- valorile înainte și după;
- fotografiile ramei și garniturii;
- confirmarea predării celor 13,2 kg la punctul intern;
- numerele raportului, comenzii și devizului din platformă.
Dacă anexa lipsește la vizita următoare, formularul HVAC rămâne totuși ușor de găsit după client, activ și numărul comenzii. Dacă raportul lipsește, un tabel tehnic izolat nu arată ce a aprobat clientul și ce s-a facturat. Cele două se completează.
Greșeli frecvente
Evită formulări care șterg informația utilă:
- „F7 schimbat”, fără produs, clasă actuală și dimensiuni;
- „filtru murdar”, fără presiune, debit și criteriu;
- „presiune 166”, fără unitate și fără poziția măsurată;
- „filtru bun”, deși rama sau garnitura nu au fost inspectate;
- „alarmă defectă”, doar pentru că apare la debit mare;
- „aceeași clasă”, fără comparația presiunii inițiale;
- schimbarea unui singur element din banc fără justificare;
- reglarea pragului numai pentru a stinge alarma;
- „deșeu nepericulos”, fără baza încadrării;
- „următorul schimb peste trei luni”, deși data este doar un control;
- fotografii ale cutiilor, fără filtrul montat și fără codul poziției;
- raport tehnic cu patru filtre, dar deviz cu o singură bucată.
Formularea bună răspunde mereu la cinci întrebări: unde, ce produs, în ce condiții, față de ce criteriu și cu ce rezultat.
Surse consultate
- Portal Legislativ, Normativul I5-2022 pentru instalațiile de ventilare și climatizare, pct. 5.4.1 alin. (11), (18)–(19) — text verificat la 10 octombrie 2026.
- ISO, ISO 16890-1:2016, ediția 1 — clasificare și statutul publicării verificat la 10 octombrie 2026.
- Eurovent, Recommendation 4/23–2022, ediția a patra — comparația dintre EN 779 și EN ISO 16890.
- Camfil, pagina produsului Cam-Flo ES XLT — exemplu de specificații produs; verificată la 10 octombrie 2026.
- ASHRAE Handbook—HVAC Systems and Equipment, capitolul 29, „Air Cleaners for Particulate Contaminants” — rezistența la curgerea aerului și efectul încărcării cu praf; consultat la 10 octombrie 2026.
- Portal Legislativ, OUG nr. 92/2021 privind regimul deșeurilor — text consultat la 10 octombrie 2026.
- Comisia Europeană, orientări tehnice privind clasificarea deșeurilor, 2018/C 124/01.
Notă de informare
Acest articol are caracter general informativ și nu constituie consultanță juridică, tehnică, de mediu sau de securitate și sănătate în muncă. Explică documentarea unei schimbări de filtre pentru ventilare generală; nu este un proiect de filtrare, o procedură de securitate, o clasificare de deșeu sau o validare pentru spitale, laboratoare, camere curate, filtre moleculare ori instalații cu contaminanți periculoși.
Nu deschide o centrală în funcțiune, nu modifica praguri, nu spăla filtre de unică folosință și nu manipula filtre contaminate fără procedura, izolarea și echipamentul de protecție potrivite. Valorile cazului sunt sintetice. Produsul, debitul, limita finală, intervalul și metoda de lucru se iau din documentele aplicabile echipamentului real.
Common questions
- Filtrul se schimbă numai când apare alarma?
- Nu. Alarma este un semnal posibil. Deteriorarea, umezeala, contaminarea, limita de igienă sau alt criteriu din manual pot impune intervenția mai devreme. În plus, alarma poate măsura altă porțiune ori poate avea un prag greșit.
- Dacă filtrul arată curat, îl pot păstra?
- Aspectul este doar o dovadă. Compară presiunea în regim apropiat, verifică rama, umezeala, vechimea și cerința producătorului. În cazul nostru, aspectul nu părea dramatic, dar limita finală era depășită.
- Pot înlocui orice filtru F7 cu ISO ePM1 60%?
- Nu automat. Denumirile nu au o conversie unică, iar compatibilitatea mai depinde de debit, presiune, dimensiune, ramă și cerința instalației. Folosește produsul aprobat ori obține decizia tehnică înainte de montaj.
- O clasă mai eficientă este întotdeauna mai bună?
- Nu pentru întregul sistem. Un filtru poate reține mai multe particule, dar poate avea o rezistență care reduce debitul sau crește consumul ventilatorului. Selecția se verifică pentru centrala concretă.
- Ce scriu dacă unitatea nu are manometru?
- Scrie că indicatorul lipsește și folosește criteriile disponibile din manual și inspecție. Nu inventa o presiune și nu copia pragul altui echipament. Dacă măsurarea este necesară, pune-o ca recomandare separată.
- Pot compara citirea cu vizita anterioară?
- Da, dacă poziția, debitul, comanda ventilatorului, clapetele și instrumentul sunt comparabile. Dacă una dintre condiții diferă, consemneaz-o și evită o concluzie directă.
- Filtrele HEPA se documentează la fel?
- Formularele pot păstra clientul, echipamentul, produsul și costul, dar o aplicație HEPA poate cere procedură specială, montaj controlat și test de integritate în instalație. Presiunea și certificatul de fabrică nu înlocuiesc acel test.
- Este suficientă o fotografie cu filtrul nou?
- Nu. Fotografia poate dovedi eticheta sau poziția, dar nu arată singură debitul, presiunea, alarma, produsul scos ori costul aprobat. Leag-o de raport și de anexă.